دوره 1، شماره 30 - ( شهریور 1387 )                   جلد 1 شماره 30 صفحات 30-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaee M, Saphaee Moghadam M, Pakseresht M. Epistmological Viewpoints About Teaching-Learning Strategies in Open Learning and Distance Education’s System. TLR. 2008; 1 (30) :30-44
URL: http://tlr.shahed.ac.ir/article-1-402-fa.html
رضایی محمد هاشم، صفایی مقدم مسعود، پاک سرشت محمد جعفر. دیدگاههای معرفت‌شناسی نسبت به راهبردهای یاددهی– یادگیری در نظام آموزش باز و از راه دور. پژوهش‌های آموزش و یادگیری. 1387; 1 (30) :30-44

URL: http://tlr.shahed.ac.ir/article-1-402-fa.html


چکیده:   (15440 مشاهده)

معرفت‌شناسی به عنوان یکی از شاخه‌های مهم فلسفه، درباره ماهیت دانش، موضوع، منابع و حدود و معیارهای ارزیابی آن بحث می‌کند و در این راه می‌تواند درباره حقیقت و معرفت – که محصول آموزش و پرورش هستند- دیدگاههای متنوع و گوناگونی را در پیش روی معلمان قرار دهد [1].
موضوع چگونگی رابطه معرفت‌شناسی با نظام آموزش باز و از راه دور به این صورت مطرح می‌شود که فرض‌های معرفت‌شناسی دیدگاههایی که از آن‌ها بحث به میان آمده است، هر یک در زمان شکل گیری نسلهای آموزش باز و از راه دور، به نوعی بر مؤلفه‌های مهم این نظام آموزشی، از قبیل معلم، شاگرد، برنامه درسی و راهبردهای یاددهی– یادگیری، تأثیر گذار بوده‌اند.
در این مقاله برای تبیین رابطه معرفت‌شناسی و آموزش باز و از راه دور، رویکردهای غالب معرفت‌شناسی و روان‌شناسی هر یک از نسل‌های سه‌گانه آموزش و پرورش که به نوعی بر نگرش و عملکرد مربیان این نظام آموزشی تأثیر گذاشته‌اند،‌ مورد بحث قرار می‌گیرد.
با توجه به پیدایش و سیر تحولات نظام آموزش باز واز راه دور، رویکردهای معرفت شناختی عمدتاً شامل،1. اثبات‌گرایی پاپوزیتیویسم، 2. تعبیری یا تفسیری، 3. انتقادی یا رهایی‌بخش می‌شوند.
در مقاله حاضر، با ارائه تصویری کلی از نظام آموزش باز و از راه دور، استلزامات دیدگاههای معرفت‌شناسی درخصوص راهبردهای یاددهی– یادگیری در قالب نسل‌های سه‌گانه آموزش باز واز راه دور مورد کاوش قرار گرفته‌اند.

متن کامل [PDF 331 kb]   (1430 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دوفصلنامه علمی پژوهشی پژوهش های آموزش و یادگیری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Traning & Learning Researches

Designed & Developed by : Yektaweb